LIIPRITE EKSTRA: Alo Lõps HaRi: meie tunne on see, et kohapealseid hääli ei kuulatud, kui Reformierakond oli valitsuse eesotsas

Liiprid, mis võiksid kõnelda erisaates „Valimised 2017“ andis intervjuu valimisliidu HaRi esindaja Alo Lõps. Siit kodulehelt saate vaadata ja lugeda täispikka intervjuud.

Mis Te arvate, miks ei edenenud kuigi palju Haapsalu raudteega seonduv ajal, kui Reformierakond oli valitsuse eesotsas?

Seda on palju tegelikult küsitud. Minu enda seisukoht on see, et nagu ka Lauri Luik on osades intervjuudes varem öelnud paljud asjad on siiski valikute küsimus. Hoolimata sellest, et Lauri on toetusgrupi Riigikogus teinud Haapsalu raudteele jäi tema jõud järelikult valitsuses nõrgaks. Tehti teisi otsuseid. Haapsalu raudteele sellel ajal raha ei antud ja seda investeeringut töösse ei võetud.

Viimaste aastate jooksul on olnud kuulda, et Teie, Urmas Sukles ja teised Reformierakondlased toetavad igati raudtee taastamist. Kas varasema tegemata jätmise taga võib olla see, et suured erakonna juhtfiguurid ei arvesta ääremaade poliitikute ütlemistega?

Tegelikult küsimuses oli omal moel vastus juba ka olemas. Kui vaadata viimase aja sündmusi, mis puudutab Urmas Suklest ja valimisliitu, siis selle taust on ka see, et hoolimata erakonnas kandideerimisest ja erakonnas olemisest investeeringud valitsuse ja riigi toel Haapsalusse ei jõudnud.

Ma arvan, et see on kindlasti põhjus, et kohapealseid hääli pealinnas ei arvestatud. Raudtee teemal on sõna võetud palju aastaid. Kui arvestada, et toetust on avaldanud nii maavanem, kui ka Läänemaa saadikud, eesotsas Lauri Luige ja Jaanus Karilaiuga, siis võib kahjuks öelda jah, et meie tunne on see, et ei ole kuulatud.

Kuidas teie arvates seda probleemi lahendada saaks, et meid võetakse rohkem kuulda? Kõigi sõna peaks olema sama tähendusega.

Peaks olema sama tähendusega. Täna ma ütleks, et see sõltub väga palju valitsusest. Kes kuulata tahab. See on kõikides valdkondades nii. Rääkida võib paljudega aga sõltub, kellega sa räägid ja kuidas sind kuulda võetakse. Tänase valitsuse kohta tuleb avaldada kiidusõnu. Nende saadik on kohapeal olemas, sõna on võtnud, kuulda on võetud ja esimene etapp on töösse minemas. Selle kohapealt tuleb kiitust avaldada.

Mida arvate omaaegse erakonnakaaslase Kalev Kallemetsa arvamusest kaotada üldse Eestis reisirongiliiklus?

See on selles mõttes humoorikas arvamus ütleks ma selle kohta või tragikoomiline. Iga mees võiks oma sõnade eest ise vastutada. Väga tõsiselt sellist arvamust võtta ei tohiks või ei saaks. See tundub täiesti absurdne ja ebareaalne. Kaotada üldse raudteeliiklus ära, seda enam, et tervest Eestist korraga.

Kas Reformierakonna usaldus võib peale osade liikmete väljaarvamust olla läänlaste silmis kaduvväikseks muutunud?

Seda ütleb 15. oktoobri õhtuks valija. Kindlasti teatav mõju kõigele sellele on erakonnal olnud. Meie valimisliidu eesmärk ei olnud kindlasti mitte riidu kiskuda ega kohapealset poliitikat nii öelda nässu keerata või Reformierakonnale tervikuna halba varju heita. See kindlasti on mingil määral mõju avaldanud. Tänased volikogu liikmed kõik, kes kandideerisid Reformierakonna nimekirjas, kandideerivad täna valimisliidu nimekirjas. Tänaval kampaaniat teha on tunda, et toetus valimisliidule on oluliselt kõrgem, kui oli see ennem.